УРОК ІНФОРМАТИКИ В 5 КЛАСІ
"Дані. Пристрої, що використовуються для роботи з даними".
Мета
уроку:
навчальна: сформувати уявлення в учнів
про «дані», навчити розрізняти різні пристрої для роботи з даними (комп’ютер,
телефон, диктофон, факс, плеєр, калькулятор, фотокамера, кінокамера, ігрові
приставки, навігатор тощо), навчити визначати взаємозв’язки між поняттями «інформація»,
«повідомлення», «дані»;
розвивальна: сприяти активізації
навчальної діяльності учнів, розвитку творчих здібностей, інформаційної
культури учнів;
виховна: виховувати організованість,
товариськість.
Очікувані
результати:
учні повинні знати:
- визначення поняття «дані», взаємозв’язок
між поняттями «інформація», «повідомлення», «дані»,
-
пристрої, що
використовуються для роботи з даними;
учні
повинні вміти:
- наводити приклади пристроїв, що
використовуються для роботи з даними.
Обладнання:
Інформатика:
підруч. для 5 кл. загальноосвіт. навч. закл. / Й. Я. Ривкінд, Т. І. Лисенко. –
К.: Ґенеза, 2013. – 200 с.; Інформатика: Робочий зошит: 5 кл. / Й. Я. Ривкінд,
Т. І. Лисенко. – К.: Ґенеза, 2013. – 112 с.: іл.;
ПК; картки-завдання; інструкція з техніки безпеки; мультимедійна презентація.
Тип
уроку: засвоєння нових знань.
Структура уроку
1.
Організаційна частина – 2
хв.
2.
Перевірка домашнього
завдання – 3 хв.
3.
Актуалізація опорних знань –
3 хв.
4.
Мотивація навчальної
діяльності - 2 хв.
5.
Сприйняття й усвідомлення
нового матеріалу – 10 хв.
6.
Засвоєння нових знань, умінь
– 10 хв.
7.
Закріплення, систематизація
та узагальнення знань – 8 хв.
8.
Підбиття підсумків уроку – 5
хв.
9.
Домашнє завдання, інструктаж
щодо його виконання – 2 хв.
Хід уроку
1.
Організаційна частина
Підготовка до уроку. Призначення чергових. Визначення відсутніх.
2.
Перевірка домашнього
завдання
1) завдання в робочому зошиті №5, с. 11;
2) фронтальне опитування: заповніть таблицю за зразком, вказавши приклади
інформаційних процесів, для здійснення яких використовується комп’ютер (слайд
2)
|
Пошук
даних |
Зберігання
даних |
Передавання
даних |
Опрацювання
даних |
|
Пошук
назв творів улюбленого письменника |
Особові
справи учнів школи |
Передавання
даних між комп’ютерами учнів і вчителя |
Визначення
середнього балу учня за І семестр |
|
|
|
|
|
Підсумок.
3.
Актуалізація опорних знань
Фронтальне опитування. Інтерактивна вправа «Закінчи речення».
Учні, прослухавши речення, усно закінчують його:
-
процеси,
які пов'язані з пошуком, отриманням, збереженням, передаванням
та опрацюванням повідомлень, називають... (інформаційними процесами),
-
повідомлення
отримують за допомогою... (органів чуття та спеціальних пристроїв),
-
повідомлення
зберігають в... (енциклопедіях, бібліотеках, малюнках, піснях тощо,
-
повідомлення
передають за допомогою... (телефону, сигналу, чисел, телевізора тощо),
-
повідомлення опрацьовують
за допомогою... (комп'ютера, калькулятора, чисел, схем тощо).
Підсумок.
4.
Мотивація навчальної
діяльності
Повідомлення учня-дослідника
(випереджальне завдання) про дані с.17.
Підсумок. Повідомлення
теми уроку.
5.
Сприйняття й усвідомлення нового матеріалу
Пояснення учителя з демонструванням мультимедійної презентації.
Слайд 3
Дані. Пристрої, що використовуються для роботи з даними.
Слайд 4
Дані — це інформація, яка може передаватися і оброблятися. Ця інформація
може бути подана в різних формах — зображення на папері, запис на флеш- карті
тощо.
Слайд 5
Існують різні пристрої для роботи з даними, але особливе місце посідає
комп’ютер.
Комп’ютер – пристрій, який реалізує всі інформаційні процеси над даними.
Найпоширеніші персональні комп’ютери призначені для одночасної роботи однієї
людини (персони). Такі ПК використовуються у школах. Крім ПК, застосовуються
суперкомп`ютери, мікрокомп’ютери.
Слайд 6
Інші пристрої для роботи з даними
Нас оточують
пристрої, яких не було 10-20 років тому, і які з’явилися завдяки розвитку
інформаційних технологій. Для того, щоб вчасно прокинутись, ми вже не заводимо
будильник, а встановлюємо на мобільному
телефоні час, коли він розбудить нас
замовленою нами мелодією. За допомогою телефону ми не лише спілкуємось, а й
фотографуємо, знімаємо відео, записуємо звук…
Пристрої, засновані на
використанні ІТ, виконують процеси сприйняття даних, їх опрацювання і
зберігання, тобто основні процеси, які вивчає інформатика.
Телефон — це пристрій для
передавання звуку на великі відстані за допомогою електричних сигналів.
Телефони поділяють на стаціонарні (дротові) телефони та мобільні (бездротові).
Диктофон — це портативний прилад для запису й подальшого відтворення усного
мовлення. Диктофони можуть бути касетними (використовуються дуже рідко) чи
цифровими. Диктофони часто вбудовані в мобільні телефони, плеєри та іншу
електронну техніку порівняно невеликих розмірів.
Факс, або факсимільний апарат — пристрій, що передає зображення
різноманітних документів через телефонні лінії.
Документ, що пересилають, теж часто називають факсом. Факс чимось подібний
до телефону, але передає зображення, а не голос.
Плеєр (програвач) – пристрій з автономним живленням, що відтворює звук чи
відео. Сучасні плеєри — цифрові, тому їх ще називають mр3-плеєр чи mр4-плеєр.
Обладнані навушниками. Окрім вбудованої пам'яті можуть мати місце для
вставляння флеш-карт пам'яті.
Дані, з якими працюють плеєри — це пісні, ролики чи фільми в цифровому
форматі. Записуються вони найчастіше за допомогою комп'ютера. Також плеєри
можуть містити вбудовані ігри.
Калькулятор — невеликий електронний пристрій для виконання математичних обчислень,
роботи з формулами. Незмінний помічник у здійсненні обчислень. Часто
калькулятори поділяють на прості та калькулятори інженерного типу. Дані для
роботи калькулятора вводять за допомогою клавіш, результати обчислень
виводяться на екран.
Фотокамера (фотоапарат) — прилад для фіксування зображення на спеціальному
носії (фотоплівці або на електронній карті пам'яті).
Кінокамера — це пристрій, призначений для запису рухомого зображення на
кіноплівку. На сучасному етапі розвитку техніки частіше використовують цифрові
відеокамери, що записують дані на електронні носії.
Ігрова приставка — це пристрій, розроблений і створений для того, щоб грати
у відеоігри. Приставки зазвичай під'єднуються до телевізорів чи моніторів.
Головне завдання навігатора — визначення місця знаходження приймача, для
чого використовуються дані, що отримуються із супутника. Крім того, завдяки
навігаційним пристроям власник автомобіля може отримати дані про пройдену
відстань або, наприклад, про швидкість, а також розрахувати оптимальний маршрут
з однієї точки в іншу.
Такі навігатори часто вбудовані в смартфони або кишенькові ПК — це дозволяє
їм мати деякі додаткові функції, але робить менш захищеними від впливу
зовнішнього середовища і зазвичай час їх автономної роботи поступається іншим
навігаторам.
Бесіда за запитаннями:
-
які з цих приладів вам
знайомі? (відповіді учнів),
-
якими приладами ви вмієте
користуватися?
Проведення
комплексу вправ для зняття м’язового напруження (Варіант 2).
6.
Засвоєння нових знань, умінь
1.
Повторення правил безпечної
поведінки за комп’ютером. Гра «Так чи ні» (слайд 7):
o до комп’ютерного класу заходимо спокійно з дозволу вчителя;
o біля комп’ютера сидимо рівно;
o під час уроку ходимо по класу, коли забажаємо;
o під час роботи в класі їмо морозиво;
o на уроці користуємося телефоном;
o без дозволу вчителя не приступаємо до роботи за комп’ютером;
o рухаючи мишкою, голосно подаємо команди;
o на клавіші натискаємо плавно, без різких ударів;
o не торкаємось роз’ємів, проводів, кабелів;
o включаємо і виключати апаратуру без дозволу вчителя коли заманеться.
2.
Робота з калькулятором
(картка-завдання).
Обчислити значення числового виразу 1894+23*55.
1.
Визначте порядок дій.
2.
Уведіть число 1894.
3.
Занесіть число у пам’ять
калькулятора. Для цього натисніть клавішу MS. На табло калькулятора з’явиться
літера М.
4.
Уведіть число 23. Помножте
його на 55. Натисніть клавішу «=».
5.
Додайте до отриманого
добутку чисел число, що знаходиться в пам’яті, натиснувши клавішу М+.
6.
Викличте з пам’яті отриманий
результат: натисніть клавішу МR.
7.
Перевірте отриманий
результат із результатом сусіда по парті.
Підсумок.
7.
Закріплення, систематизація
та узагальнення знань
1)
завдання в робочому зошиті
№2-4, с. 10-11;
2)
гра «Снігова куля»: учні по
черзі називають пристрої для роботи з даними, повторюючи пристрої, які назвали
попередні учні.
8.
Підбиття підсумків уроку
1. Рефлексія (слайд 8).
Закінчити речення: «На уроці я дізнався…», «Мені сподобалося…».
2. Оцінювання діяльності учнів та виставлення оцінок.
9.
Домашнє завдання, інструктаж щодо його виконання (слайд 9)
-
опрацювати п. 1.3 в
підручнику,
-
дати відповіді на запитання
с. 25,
-
виконати завдання в робочому
зошиті №9 с. 13,
-
підготувати розповідь на
тему: «Як в моїй родині використовуються пристрої для роботи з даними».
Список використаної літератури:
1.
Інформатика. 5 клас:
розробки уроків/С. О. Доценко, Н. Б. Чистякова. – Х.:Вид-во «Ранок», 2013.-224
с.
2.
Усі уроки інформатики. 5
клас / Нав.-мет. Посібник Р. І. Лещук., І. М. Лещук. – Х.:Вид. група «Основа»,
2013. – 206.
3.
Інформатика за новою програмою. 5 клас.
Практичний порадник учителю / В. Лапінський та ін.. – К.: Редакції газет
природничо-математичного циклу,2013. – 128 с.
4.
Інетернет-ресурси.